Několik doporučení pro současného praktikujícího tai chi a čchi kung

On 3.8.2017

Pravidelné cvičení tai chi a čchi kung nás vede k respektu nejen vlastního těla, ale také vlivů prostředí. Naučí nás nalézt spokojenost v maličkostech – a především v sobě samých. Spokojenost je stav klidné mysli a vnitřní harmonie. K tomu jsme toho při cvičení dosáhli, je třeba respektovat několik pravidel.

  1. neporovnávat se – tedy nesrovnávat se. Někomu jdou pozice forem hned, a vám ne. Nic to neznamená. Vzpomeňte si, když jste se učili jezdit na kole nebo plavat. Někomu to šlo na první pokus, někomu to trvalo pár dní. Každý se to naučil a nikdo neřeší za jak dlouho. Důležité je, že si činnost pak užíváte. Naučte se neporovnávat své tai chi a čchi kung s ostatními. Vy sami jste si měřítkem.
  2. neubližovat si – Tlačíte se nebo vydržíte dlouho v pozici, i když víte, že vás to bude zítra bolet? Jen proto, že to MUSÍTE zvládnout? Hloupost. Zkuste k sobě přistupovat poctivě a cvičte tak, jak vám to tělo momentálně dovolí.
  3. nevyčerpávat se – nebo také směřovat energii tím správným směrem. Velmi aktuální otázka: Neodvádějí vás všechny povinnosti od vás samotných? Máte pro sebe volný čas? Máte vůbec prostor vychutnat si přítomný okamžik nebo spěcháte z akce do akce?
  4. být čistý – člověk praktikující tai chi a čchi kung by měl mít čisté myšlenky. Pozice se vám cvičí lépe, když vám na mysl nepřijdou jedovaté myšlenky o kolegyni, nadřízeném… Když se na hodinách taichi a čchi kung naučíte mít obranný štít proti špatným myšlenkám, v životě mimo lekci taichi to dřív nebo později zúročíte.
  5. vychutnat si přítomný okamžik – cvičení tai chi a čchi kung vás učí soustředit se na činnost, ne na cíl. Učí vás, abyste si vychutnali a uvědomovali si každým okamžikem, co děláte. To znamená nesoustředit se na okamžik, kdy bude navařeno, ale připravovat jídlo s láskou a péčí. V tai chi to znamená, že nemáte myslet na výslednou formu nebo kdy dojdete na její konec, ale nato, jak ji provádíte.
  6. být střídmý – platí nejen v jídle, ale i při cvičení. Honíte se za množstvím forem, ať už umíte celou sestavu? Nebo se učíte jednu sestavu za druhou? Jaký to má smysl, když nemáte předchozí zvládnuté s jemností, uvolněním, s dechem? Je to jako když se přejíte – mnoho jídla v žaludku a je vám těžko, množství nezvládnutých pozic a žádný účinek pro tělo a duši, jen prostná cvičení.
  7. být spokojený – Kdo by to nechtěl, že? A kdo vám brání? Je načase si přiznat, že jste to vy sami. Třeba proto, že si ty spokojené okamžiky nedokážete uvědomit, natož je prožít. Chvíle nespokojenosti prožíváme mnohem silněji a někdo si v nich vyloženě rochní. Zkuste se pro změnu začít rochnit v příjemných okamžicích!

Comments are closed.