Co způsobuje v těle napětí a blokády čchi

On 5.7.2021

Stres útočí na nejslabší část těla a způsobuje, že svaly, vazy a šlachy zatuhnou. Proudění čchi se zúží na nejslabším místě těla, a pokud přetrvává, tato slabost se bude zvětšovat a pohybovat se a zaútočí na další oslabené místo v těle.

Abyste snadněji pochopili, jak napětí ovlivňuje vaše tělo, proveďte následující cvičení:
Sevřete jednu ruku v pěst. Zatněte prsty tak silně, jak jen dokážete. Pokuste se udržet tuto pozici pět minut (přestaňte, pokud vám to bude moc nepříjemné).
Obvykle pocítíte:

  1. Určitou míru fyzického nepohodlí. Napětí je nepříjemné a udržet sevření vyžaduje mnoho energie. Je těžké svírat pěst dlouhou dobu.
  2. Vaše prsty a klouby mohou zbělat. To proto, že krev a synoviální tekutina z nich odteče pryč – a stejně tak energie čchi.
  3. Svaly a pojivová tkáň se stáhnou a zkrátí. Napětí v kterékoliv části těla zatíná svaly, vazy a stahuje fascie, pojivovou tkáň a další. Postupem času napětí progresivně zhoršuje tento stav a je obtížné natáhnout svaly a pojivovou tkáň.
  4. Nepohodlí v ruce začne „cestovat“ nahoru po paži. Předloktí může zatuhnout, pak nadloktí. Poté můžete cítit nepohodlí v ostatních částech svého těla – ramena, dolní čelist… Napětí našponuje celé tělo.
  5. Rozvinou se u vás negativní pocity (proč mám dělat něco tak nepříjemného?) nebo se můžou objevit jiné nepříjemné myšlenky. Napětí způsobuje, že nervy pracují na plné obrátky a emoce jen prýští.
  6. Pokud napětí doputuje na místo, kde je čchi zablokovaná už nějakou dobu, můžete ucítit kromě fyzické bolesti související negativní emoci, která způsobila původní blok.

V tomto případě jste udržovali napětí pouze pár minut a cítili jste jeho následky, nejenom v pěsti,yle i v jiných částech těla, emocionálně i mentálně. Ve skutečnosti je to velmi podobné tomu, co se děje uvnitř těla, když napětí narůstá a není uvolňováno. Část těla, která je nejvíc ucpaná, postupně slábne a onemocní.

Nyní pěst rozevřete. Ucítíte ohromné uvolnění – „Panečku, ještě, že už je konec!“ Všimnete si:

  1. Nepohodlí v jiných částech těla mizí.
  2. Mizí negativní emoce.
  3. Krev a jiné tělní tekutiny proudí zpět do rukou a prstů (i když může trvat několik minut, než budete ruku cítit normálně).
  4. Fascie a svaly se protahují a můžete s nimi opět plně hýbat.

UVOLNĚNÍ ZNOVU OŽIVUJE SCHOPNOST TĚLA PROTAHOVAT SE A UDRŽET SI FLEXIBILITU.

Comments are closed.