Břišní dech (embryonální dýchání)

On 14.10.2020

Dýchání do břicha (břišní dýchání) – co to je a proč byste to měli umět?

Většina lidí může žít až tři týdny bez jídla, tři dny bez vody, ale jen tři minuty bez kyslíku. Je jasné, že náš dech je klíčem k přežití. To ano, ale starověcí taoisté také říkali, že dech je klíčem k dlouhověkosti. Jak to mysleli?

Dýchání do břicha je základním pilířem cvičení tai chi a čchi kung. Prostřednictvím dechových technik čchi kungu můžeme řídit svou vlastní fyziologii. Jedna ze stěžejních technik tohoto způsobu je často nazývána “embryonální dýchání”, čili dýchání do břicha.

Co to je břišní dýchání? 

Opravdu dýcháte do břicha? Ani náhodou. Samozřejmě, že můžete dýchat jen do plic.

Ačkoli ve skutečnosti nedýcháte do břicha, vaše břicho se pohybuje dovnitř a ven pohybem bránice, kopulovitého svalu, který odděluje hrudní dutinu (kde jsou plíce a srdce) od břišní dutiny (kde jsou naše trávicí a reprodukční orgány). Jiným názvem této techniky je “hluboký dech“ nebo „brániční dýchání“.

Chcete-li to zkusit, dejte jednu ruku na břicho a druhou ruku na hrudník. Zavřete oči, udělejte několik hlubokých nádechů a výdechů, pozorujte, jak se vaše ruce zvedají. Když se bránice pohybuje přirozeně s dechem, stane se spousta zdánlivě magických věcí.

Zde jsou jen některé z přínosů břišního dýchání z fyziologického hlediska:

  1. Pomáhá naší dechové soustavě pracovat účinněji

Už jste někdy sledovali, jak dítě nebo váš pes či kočka dýchají? Podívejte se. Čeho si všimnete? Pravděpodobně rozpínavého pohybu kolem břicha a celého těla. Náš dech by nás měl rozpohybovat.  A ono to tak vlastně vždy bylo, než nás společnost vycvičila, abychom dýchali špatně a neúčinně.

Co vám říkali, když jste byli malí? “Postav se rovně a zatáhni břicho”. Dále jsme nosili těsné oblečení, které dýchání omezuje. A tak jsme postupem času zapomněli to nejpřirozenější dýchání – embryonální dýchání.

Hluboké a klidné dýchání vás uvolní a udržuje vaši mysl čistou. Naplňuje vaše plíce dostatkem vzduchu, takže váš mozek a celé tělo mají dostatečný přísun kyslíku. Kromě toho hluboké a úplné dýchání umožňuje bránici, aby se pohybovala nahoru a dolů, což masíruje a stimuluje vnitřní orgány. Z tohoto důvodu se hluboká dechová cvičení nazývají také „cvičení vnitřních orgánů“.

  1. Stimuluje nervový systém

Při relaxaci dýcháním do břicha se zapne parasympatický nervový systém. Ten je zodpovědný za imunitní funkce, trávení, budování a opravy tkání a celkově se tlumí  tělesné i psychické pochody. Břišním dýcháním se rovněž vypne nadměrně aktivní sympatický nervový systém, který reaguje na  jakoukoli významnou tělesnou či duševní zátěž. Probíhá při něm mobilizace veškerých sil organismu (aktivuje se například při prožívání silných emocí, při hypoglykémii i při užívání rozličných léků). Hluboký břišní dech je náš jediný přístup k tomuto autonomnímu nervovému systému, který automaticky efektivně ovlivňuje naše srdce.

Ovládáním břišního dechu můžeme řešit úzkost a snížit riziko stresových stavů, jako jsou srdeční onemocnění, poruchy trávení, poruchy spánku, deprese a další. Můžete pak začít se cvičením hlubokého bráničního dechu s prodlouženým výdechem.

Pokračujte a zkuste to nyní takto: Tentokrát položte obě ruce na vaše břicho pod spodní žebra a bránici. Zhluboka dýchejte – 3 s nádech a 6 s výdech.. Pod rukama musíte cítit pohyb dechu.

  1. Zmírňuje bolest

Chronická bolest úzce souvisí s vysokou reakcí na stres. Při použití dýchacích technik, jako je břišní dech, můžeme v krátkodobém horizontu zmírnit bolest.

  1. Zlepšuje držení těla

Abyste správně prováděli břišní dech, musíte sedět ideálně ve vyvýšené poloze. To umožňuje všem vnitřním orgánům lépe pracovat. Lépe trávíte jídlo, srdce pumpuje efektivněji, uvolníte více hormonů, díky čemuž se budete cítit sebejistěji. Tím vším zlepšíte držení vašeho těla.

  1. Zlepšuje hladinu glukózy

Dýchání určitě není první věc, která přijde lidem na mysl, když přemýšlí nad hladinou cukru v krvi. Studie však naznačují, že břišní dech pomáhá vyvážit hladinu glukózy v krvi. Vědci předpokládají, že vliv dýchání na hladinu glukózy souvisí s jeho účinkem na nervový systém. Nárůst hladiny glukózy byl totiž spojen se zvýšeným stresem.

  1. Zlepšuje trávení

Jak jsme již zmínili, břišní dýchání aktivuje parasympatický nervový systém. Spolu s tím, že nám pomáhá uvolnit se, je tento systém zodpovědný za stimulaci trávení. Když se parasympatický systém zapne, zvýší se produkce slin, pohyb žaludku a sekrety, které pomáhají trávit jídlo.

 

Závěr

Říká se: „xin xi xiang yi“ (心 息 相依), což znamená „mysl a dech jsou navzájem závislé“. Když dosáhnete tohoto správného stavu, váš srdeční rytmus se zpomalí a vaše mysl je velmi jasná: vstoupili jste do sféry skutečné meditace.

Tím, že celé tělo funguje lépe, cítíte se sebejistě a jste soustředění. Tak na co čekáte? Přijďte k nám cvičit tai chi nebo čchi kung a budete těžit z těchto skvělých přínosů pro vaše tělo.

Comments are closed.